• Nasze publikacje

Informacja dotycząca uchylenia immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu (z wniosku Z. Kurtyki)

Informujemy, że w dniu 6 lutego 2013 r. o godzinie 12.15, w siedzibie Sejmu RP, ul. Wiejska 2/4/6...

Informujemy, że w dniu 6 lutego 2013 r. o godzinie 12.15, w siedzibie Sejmu RP, ul. Wiejska 2/4/6, odbędzie się posiedzenie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, w sprawie z wniosku Zuzanny Kurtyki o uchylenie immunitetu Stefanowi Niesiołowskiemu.

Zuzanna Kurtyka wniosła prywatny akt oskarżenia przeciwko posłowi Stefanowi Niesiołowskiemu, w związku z jego nieprawdziwą wypowiedzią iż skoro rodzina Janusza Kurtyki żądała ekshumacji zwłok ś.p. Janusza Kurtyki, to powinna za to zapłacić. Jednocześnie oświadczamy, że nikt z rodziny J. Kurtyki nie tylko nie żądał ekshumacji, ale wprost przeciwnie – Zuzanna Kurtyka złożyła oświadczenia do Prokuratury, że nie wyraża zgody na ekshumację. Oświadczenie to nie zostało uwzględnione przez Prokuraturę, która z urzędu, dokonała ekshumacji zwłok Janusza Kurtyki. Pełnomocnik Z. Kurtyki – Mec. Monika Brzozowska z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy – przypomina procedurę dotyczącą uchylenia immunitetu:

„W sprawie uchylenia immunitetu posłowi w sprawie odpowiedzialności karnej dotyczącej przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego obowiązuje następująca procedura: Wniosek o uchylenie immunitetu składa oskarżyciel prywatny po wniesieniu sprawy do sądu. W Sejmie RP sprawą zajmuje się Komisja Regulaminowa, która przedstawia treść wniosku zainteresowanemu posłowi, który z kolei przedstawia wyjaśnienia pisemnie lub ustnie. Po rozpatrzeniu sprawy Komisja Regulaminowa uchwala sprawozdanie wraz z propozycją przyjęcia lub odrzucenia wniosku. Sprawa następnie kierowana jest na posiedzenie plenarne Sejmu RP, gdzie Sejm głosuje nad wyrażeniem zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej. Procedura jest skonstruowana w ten sposób, że już na wstępie Komisja pyta posła, czy zrzeknie się immunitetu. Jeżeli nie – to dopiero wówczas Komisja proceduje dalej i wyznacza termin swojego posiedzenia. W każdej chwili poseł może zrzec się immunitetu. Niestety nie posiadamy informacji czy poseł Niesiołowski zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej”.

Zuzanna Kurtyka, w niniejszej sprawie, wskazuje iż „w obliczu niedawnego głosowania dotyczącego zrzeczenia się immunitetu przez posła A. Macierewicza, kiedy to Sejm, większością głosów immunitet uchylił i gdy wszyscy słyszeliśmy jakie jest stanowisko koalicji rządowej, w tej sprawie (posłowie wypowiadali się, że nie można chować się za immunitetem, że przed prawem wszyscy są równi) sądzę, że środowe posiedzenie Komisji oraz przyszłe głosownie w Sejmie, będzie tylko formalnością. Nie wydaje mi się możliwe, żeby posłowie koalicji mieli inne zdanie, co do chowania się za immunitet, tylko dlatego, że zmieniło się nazwisko posła” – dodaje Zuzanna Kurtyka.

Podczas posiedzenia Komisji Zuzannę Kurtykę, z ramienia Kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy, reprezentować będzie radca prawny Michał Olszyński (tel.: 606 282 441, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wszelkich informacji na temat sprawy udzielają: Mec. Monika Brzozowska – tel. 502 27 58 23, Mec. Michał Olszyński – 606 282 441.